Методична скарбничка

         Тема: Хто ти. Права та обов’язки в сім’ї (1 клас)
Мета:Ознайомити з основними нормами ,правилами та обов’язками в сім’ї. Розвивати  вміння пілкуватися про членів сім’ї. Виховувати любов і повагу до членів родини, людяність, доброту, щирість у стосунках.
Обладнання: Відеофільм «Права дитини ».
                                                        Хід уроку
1. Організація класу до уроку
- Які чудові очки я бачу навкруги!
А спинки? Як картинки, рівненькі і стрункі.
Тиша і увага зайшла до нас у клас.
Урок – «Я досліджую світ » зараз у нас.
2. Гра « Ми всі різні»
- У мене у руках 4 види кубиків: червоний, жовтий, зелений, синій. Прошу  помислити і зібратися:
до червонного всіх дітей, в яких є рідні братики;
до жовтого – дітей, в яких є рідні сестрички;
до зеленого – дітей,в яких є рідні і братики,і сестрички;
до синього – дітей,в яких немає ні братиків, ні сестричок.
 - Що у вас спільне?
 - Я бачу, які ви всі різні, але спільне у вас те, що ви живете кожен у сім’ї.
 - А що таке сім’я?
- Кожне вимовлене   вами ім’я хоче любові, ласки ,поваги.
«В світ прийшли і я, і ти
Для любові й доброти!
І стараймось так прожити,
Щоб в душі завжди нести теплий промінь доброти!»
3. Робота по темі.
  - Головний обов’язок кожної дитини – шанувати своїх батьків.
( Читання Божої заповіді)
«Шануймо наших батьків!» — так велить Біблія. Майже три з половиною тисячі років тому на кам’яних таблицях, які отримав пророк Мойсей від Бога на горі Сінай, були вирізьблені слова:«Шануй батька твого і матір твою, щоб добре було тобі та,щоб довголітнім був ти на землі».
  - Шанування батьків — один із найсвятіших обов’язків дітей.
Батьки вас ростять, виховують,люблять.
Діти повинні відплатити їм любов’ю, ласкою і допомогою.
4. Читання вірша вчителем.
- Один хлопчик  Юра, так розповів про себе, склавши вірш. Послухайте. Можливо хтось  впізнає і себе.
Батько зранку – на роботу.
 Мама варить, прибирає.
Тільки я один не знаю, що оце робити маю.
 Брат кролів своїх годує,
Бабцяцілий день працює.
Лиш я в перший клас ходжу і за партою сиджу.
Дома я нічого не роблю – тільки їм та сплю.
 - Сподобався вам цей хлопчик?
  - Можливо його треба  якось провчити і чомусь навчити?
 - Отже перед нами постала проблема  - навчити хлопчика виконувати якусь певну роботу вдома.
5. Гра «Підбери слово» 
Треба   добавити слово
1) В школу я завжди встигаю, зранку сам я … (одягаюсь).
2) Щоб в кімнаті було чисто, кожну річ кладу на … (місце).
3) Завжди чисті черевики, бо умію їх … (помити).
 4) Хоч я малий, але завзятий, люблю батькам … (допомагати).
5) Щоб мене совість не мучила, я виконую всі … (доручення).
  - Так яку роботу може виконати хлопчик?
 - Давайте продовжимо перелік робіт.
Обов’язки в сім’ї
1. Шанувати своїх батьків.
2. З повагою ставитись до старших.
3. Піклуватися про  молодших.
4. Виконувати посильну  хатню роботу.
5. Допомагати по господарству.
6.     Перегляд відео. 
7.    Читання оповідання Світлани Кузьменко
ІВАСИК І ЙОГО АБЕТКА
У домі, під сонцем, між кленів крислатих, жив хлопчик Івасик із мамою й татом. Він чемний був хлопчик. Уранці, лиш встане, він киці дасть їсти і рибку догляне. Погляне, чи всі його речі в порядку. Він все починав не з кінця - а з початку. То віршик він вивчить, то книжку читає, то мамі, то татові щось помагає. Коли куди-небудь виходив із хати - біляву голівку любив причесати. Радіють і тато, і мама за сина і кажуть: "Яка у нас добра дитина!".
Та раптом з Івасиком сталася зміна. Не можуть впізнати батьки свого сина.
Уже на годиннику майже десята, а хлопець не хоче із ліжка вставати.
- Івасику, йди поможи трошки мамі!
Вже сонце за південь, а хлопець в піжамі. І рибки ще зранку нічого не їли. І киця гуляти іще не ходила.
Не хоче він більше охайно вдягатись, ані умиватись, ані розчесатись, ще й каже:
"Не буду я більш підстригатись!".
- Івасю, йди спати!
- Я спати не хочу! - і хусткою киці зав'язує очі.
Він хоче, щоб влітку ішов йому сніг. На кожне прохання відказує: "Ні!".Ходять тато і мама по хаті сумні. Від хлопчика тільки і чують, що ні. Одне тільки "Ні!".
Тільки "Ні!". Тільки "Ні!".
Та раптом замисливсь татусь на хвилину.
- Стривай, - каже мамі, -та ж нашого сина нам хтось замінив на нечему цього! Ходім, пошукаємо сина свого! А ти, чужий хлопче, із нами ходім. Батьків твоїх знайдем. І знайдем твій дім.
- Я ваш, - каже хлопець. -А мама: "О, ні!".
- Я ваш, ось погляньте! - А тато: "Ні! Ні !У нас була добра і чемна дитина. Тебе поміняв хтось на нашого сина".
В Івасика сльози набігли на очі.
- У іншому домі я жити не хочу! Я дуже люблю своїх маму і тата, і прошу я вас хоч два дні почекати. Як два вже не можна - то тільки один. Я вам докажу, що я справжній ваш син!
- Ну, як? - подивилася мама на тата. - А може, і справді хоч день почекати?
А тато подумав і каже, що ні.
- Чекати ми будем не день, а три дні!
Івасик цілує і маму, і тата. До люстра волосся іде причесати. Любиму абетку дістав із-під ліжка і вирішив: "Вивчу напам'ять цю книжку!". З підлоги усі позбирав свої речі. Читати почав... - та настав уже вечір.
І каже Івасик до мами і тата: "Піду до сусіда - поки  не час спати. Живе в них патлатий ледачий хлопчина. А мали ж вони колись доброго сина. Скажу їм, що, може, патлатий хлопчина замінений кимсь на їх власного сина!" 

 - Чому вчить нас це оповідання?
- Кожен повинен задуматись над своїми вчинками.
Розгляд ситуацій
9А) А) Потрібно піти до магазину за хлібом. Мама на роботі, тато займається ремонтом. Ще є старша сестра – шестикласниця, бабуся і ти. Хто піде до магазину?
 Б) До тебе прийшли твої друзі. Ви весело провели час, гралися. От вони поспішають додому. Іграшки слід прибрати. Незабаром повернеться мама з роботи. Як слід вчинити?
10.    Робота з прислів’ями.
1.     Шануй батька й неньку, буде  тобі скрізь гладенько.
2.     Яке дерево, такі в нього й квіточки, які батьки, такі й діточки.
3.     Який кущ, така й калина. Яка мати, така й дитина.
4.     Яка сім’я, такий і я.
5.     Який дуб, такий тин; який батько, такий син.
6.     Нема цвіту білішого, як цвіт на калині,
        нема в світі ріднішого,як мати дитині.
7.     На сонці добре сидіти, а коло мами добре жити.

11. Підсумок  уроку.

Конспект уроку з основ здоров'я у 2 класі 
на тему: "Їжа корисна для здоров'я. Вибір корисної для здоров'я їжі"

Тема:         Їжа корисна для здоров’я. Вибір корисної для здоров’я їжі.
           Мета:        Пояснити учням необхідність вибору корисних для здоровя продуктів і шкідливість  переїдання.Познайомити з традиційними національними стравами.
                 Навчити вибирати корисну для здоровя їжу. Виховувати естетичні смаки.
        Демонстраційні матеріали: Презентація « Харчування та здоровя», відеофільм « Корисні та шкідливі продукти харчування»
        Дидактичні матеріали: Пам’ятка раціонального харчування. Предметні картки до гри «Продуктовий потяг» та для роботи в групах.
Хід уроку

І. Організаційний момент.
1. Емоційне налаштування учнів.
 - Станьте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Поверніться до гостей,
Ще раз скажем « Добрий день».
Привітали ви гостей, що в клас завітали,
Хочу чути, чого б ви  усім побажали?
·        Всім присутнім ми зичим здоровя й добра!
А тепер до роботи нам братись пора!

2.Слово учителя
               Урок « Основ здоровя» ми з вами починаємо,
               А що вивчати будемо – пока іще не знаємо.
         Тему уроку тоді ми узнаєм,
         Коли загадку швидко відгадаєм.
                                            Загадка
Холодильник похвалився,
Що на дім перетворився,
Де смачна і свіжа проживає…(їжа)


ІІ. Робота по темі уроку.
1.Оголошення теми
- Діти, тема нашого уроку: « Їжа  корисна для здоров’я» ( вивісити тему уроку)

Тема дуже важлива для кожного з нас.
А тому у мене прохання до вас:
На уроці -
     Не просто слухати,а чути.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.

2.Очікування від уроку
А тепер я хочу, щоб ви поміркували і сказали – які ж ваші очікування від сьогоднішнього уроку?   ( Відповіді дітей)
3.Проблемне питання
·        Дружно і плідно закликає нас працювати залізнична станція « Бобринець».
·        Вчора зупинився вантажний потяг з продуктами харчування.(Малюнок потягу)
·        Треба розвантажити ці вагони.
·        Робота важка. Треба сильні й спритні.
·        Хто бажає і вважає,що він сильний?
·        Але, діти, перед нами проблема - всі продукти треба поділити на дві групи – корисні і не корисні.
·        Отже,крім сили треба ще і знання? Хто бажає?
·        А, щоб не помилитися, я пропоную cпочатку уважно послухати вчителя та подивитись презентацію, щоб запам’ятати яка їжа корисна, а яка не корисна( навідь, можливо і шкідлива), а потім легко розв’яти  нашу проблему. Домовились! Будьте уважні!
4.Презентація «Харчування та здоровя»

5.Вирішення проблеми. « Розвантаження вагонів».
( розкласти малюнки в 2 корзини )
6.Фізхвилинка. «Ми берізки та кленці»
7.Зустріч з казковим хлопчиком
( Вивішую малюнок засмученого хлопчика)
 - Погляньте, діти, до нас завітав хлопчик.
- А чому він засмучений?
Читання вірша
 - Ось послухайте вірш про цього хлопчика і скажіть,які почуття викликав у вас образ цього хлопчика?
Думав Вася, Юрин брат,
Щоб здоровим стати,
Треба їсти  - все підряд
І побільше спати.
Так Василько і робив,
Враз, як прокидався,
Щось жував він,їв і їв.
Просто – запихався.
Став гладкий – не підбіжить!
Та і йти не може…
Як такому в світі жить,
Хто тут допоможе?
·        Так чому ж хлопчик засмучений? ( Відповіді дітей)
·        Перед нами, діти, постала ще одна проблема – допомогти Васі.
·        Щоб ви йому порадили?( Поради дітей)
- Вася все зрозумів і мені так доповів:
Перш за все спасибі вам,
моїм любим школярам.
Тепер буду я вже знати,
що про здоров’я треба дбати.
Фізкультурою буду займатись,
На повітрі більше гратись.
Корисну їжу буду споживать,
Про овочі та фрукти буду пам’ятать.
Буду їсти разом з вами яблука смачненькі,
І солодкі, і кисленькі,
Щоб були всі здоровенькі.
  - А для вас,діти, Вася поклав на парту« Правила повноцінного харчування»
8.Читання правил повноцінного харчування

                       ПРАВИЛА ПОВНОЦІННОГО ХАРЧУВАННЯ
·        Правильно вибирай їжу на сніданок, обід, підвечірок, вечерю.
·        Їж через 4 години в один і той самий час.
·        Ніколи не запивай гарячу їжу холодним соком, молоком чи водою.
·        Відкушуй маленькі шматочки.
·        Добре пережовуй їжу.
·        Вечеряй за півтори – дві години до сну.
9.Робота за підручником, сторінка 17
 - Уважно розгляньте малюнки корисної для здоров'я їжі.
10.Робота в  групах.( Об’єднатись за кольором  червоних, жовтих та зелених аркушів, на яких написані правила повноцінного харчування)
Скласти меню на сніданок та обід, вечерю. ( Відбір малюнків.)
11.Фізхвилинка для очей
Сплять маленькі «совенята»
Раз – розкрили оченята.
Подивилися навколо
Потім вгору і додолу.
Оченята - блим, блим, блим.
Відпочити треба їм.
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята
Совенята будуть спати
А ми –далі  працювати
12.Робота з індивідуальними картками. (У запропонованих картках з різними літерами необхідно відшукати слова – назви корисних харчових продуктів).
  П     Ш      О      В       О       Ч       І       
  М    Е       Д       Ф      Х       С       О
  Ф    Р       У       К       Т       И       К
  М    О       Л       О       К       О       Л
  Д     П       Ж      Р        И        Б      А    
 А      Б       М’     Я       С       О       Ц
(Овочі, мед, фрукти, молоко, риба, м’ясо).
13.Гра « Так чи Ні»
Зіграти хочеться мені
У гру із вами « Так чи Ні».
Коли питання задаю,
Готуй же відповідь свою!
Відгадай коли мастак – « Ні чи Так»
·        Картоплю, моркву та буряк – треба їсти? Ні чи так?   (Так) ( показ відеоролика – вживання овочів)
·        Другокласник Микола купує мівіну
Дає її Лізі, Максиму, мені. Що ж брати її чи сказати всім ні?  (Ні) (показ відеоролика –шкідливі продукти )
·        На рибалку ми ходили, багато риби наловили:коропці, окунці і один судак. Будем їсти? Ні чи Так?  (Так) ( показ відеоролика – вживання риби, мяса)
·        Корівка каже: « Му. Молока кому?» Я мерщій біжу і корівці Так чи Ні кажу?  (Так) ( показ відеоролика – вживання молочних продуктів)
·        Подивіться на Миколу.Він купує пепсі колу. Напої ці і не міцні, але ми дружно кажем - Так чи Ні? (Ні)
·        На городі біля тину гризе заєць капустину. Капусту їсти й я мастак, а тому кажу я  - Ні чи Так? (Так)

14. Підсумок уроку.
 - Діти, справдились ваші очікування?
 - Яку їжу ви будете вживати?
 - А зараз я пропоную відмітити  «+» на клейких листочках ваші погані звички, звичайно, хто їх має:
·        Їм на уроках
·        Розмовляю під час їжі
·        Запиваю гарячу їжу холодною водою
·        Їм поспішаючи
·        Вечеряю перед самим сном
- Хто хоче позбутися поганих звичок прошу вкинути їх до мішечка, нехай техпрацівниці викинуть їх разом з сміттям.
- Діти, ми про їжу говорили,                                                                                           А чи все ви зрозуміли?
Дружно всі тепер вставайте
 Та ідіть відпочивайте.

                                  Конспект уроку 
з основ здоров'я у 3 класі на тему: "Не дикі, але небезпечні"

Тема: Не дикі, але небезпечні.
Мета: Познайомити учнів з небезпечними ситуаціями, які можуть виникнуть під час зустрічі з свійськими тваринами. Вивчати правила безпеки з тваринами. Виховувати любов до домашніх тварин. Розвивати мислення учнів, збагачувати пам'ять.
Матеріали та обладнання: Презентація « Не дикі, але небезпечні», відеоролик «Голоси свійських тварин»,музична фізхвилинка « Два півники», таблиця для вправи «Займи позицію», картки для роботи в групах.
                                                     Хід уроку
І. Організація класу до уроку
         1) Емоційне налаштування учнів
Щойно пролунав дзвінок,
Він покликав на урок.
Станьте, діти, поверніться.
Любим гостям посміхніться.
Кивком голови ви їх привітайте
Та здоровя побажайте.
     2) Слово вчителя
Урок «Основ здоровя» ми з вами починаємо,
А що робити будемо, поки іще не знаємо.
Тему уроку тоді ми узнаєм,
Коли загадки швидко відгадаєм.
По травиці  погуляє,
    Молочка нам назбирає.
        З нього зробимо сметанку,
                          Приготуєм  кашку – манку. (Корова)
Носить гарну  одежину:
З вовни теплу кожушину.
Влітку на лугах пасеться
І з братами сильно бється. (Баран)
Він – тваринка норовлива:
Хвіст, копита, пишна грива…
Сани  й віз возити може
І у полі допоможе.( Кінь)
Гавкає,кусає і в дім не пускає.(Собака)
Як ступа,ніхто не чує
Тихо,крадучись, полює,
І маленькі сірі мишки
Утікають геть від …(Кішки)
-         Як одним словом можна назвати слова – відгадки? ( Тварини)
-         А які це тварини? (Свійські)

ІІ. Робота по темі уроку
1)    Оголошення теми уроку (вивішую назву)

-         Зараз у нас у школі проходить тиждень безпеки життєдіяльності.
Тема уроку важлива  для нас,
А тому у мене прохання до вас:
На уроці – не просто слухати, а чути.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.

2)    Очікування від уроку
-         Діти, свої рученята  до скроні  прикладіть,
Очікування від уроку кожен прийміть. (Щоб ви хотіли почути, побачити, отримати? Нехай ці очікування будуть таємницею)

3)    Бесіда
-         Діти, а у кого з  вас є улюблені домашні тварини?
-         Які?
-          А пам’ятаєте , як колись на уроці образотворчого мистецтва ви розфарбовували своїх улюбленців. Ось вони перед вами. Впізнайте їх.(виставляю малюнки)
-         Ви їх любите?
-         Вони дикі?
-         Вони небезпечні?

4)    Проблемне питання
-         Отже, перед нами постала проблема,яку треба зясувати:
Чому тварини не дикі, але небезпечні?

5)    Перегляд презентації
-         При перегляді думайте над проблемним питанням.

6)    Вправа « Займи позицію»
-         Чи потрібні нам такі тварини?
-         Вашу думку покажіть на табличці за допомогою клейких папірців.

7)    Робота з підручником
-         Що нового ви дізнались з підручника?
Запитання:
-         Що треба робити, як вкусила собака чи подряпав  кіт?
-         Чому не треба зразу після укусу зупиняти кров? ( Щоб вийшла слина тварини)
-         Що треба зробити з шкірою навколо рани, як іти до лікаря? (Змастити йодом, зеленкою, одеколоном, розчином марганцівки)
-         Підсумуємо почуте про тварин.
-         Що позитивне дають нам домашні тварини?
Спілкування
Гарний настрій
Одяг
Продукти харчування

Що негативне дають нам домашні тварини?
Хвороби
Інфекції
Укуси
Травми
-         Чи змінилася ваша позиція, чи ви стоїте на своєму?
-         Якщо змінилась – можна переставити свої клейкі папірці.
Висновок:
Корисні, якщо з ними безпечно поводитись! (Висвітлити на моніторі)

8)    Фізхвилинка ( мелодія « Два півники)
9)    Відеоролик «Голоси свійських тварин) (Відпочиньте та послухайте)
10)      Робота в групах
1 група « Чиї тваринки кажуть: « Няв»?
2 група «Чиї тваринки кажуть: « Гав»?
3 група « Чиї тваринки кажуть: Му, Ме, Іго - го»?
(Діти вибирають правила безпечного поводження з своєю тваринкою)

11)      Гра  « Так» і « Ні»
Зіграти хочеться мені у гру із вами «Так» чи «Ні»

Жив на світі хлопчик Юра,
Була у нього киця Мура,
Собачка, коза і кабан,
І овечка і баран.
Поводивсь з тваринами хлопчик оттак,
А як? Послухайте й скажете: «Ні» чи то «Так»
·        Юра тягне кицю за хвоста
І кричить – робота це проста.
І кричить -  дозволено мені,
А ми кажем Юрі « Так» чи «Ні»? (Ні)

·        Собачка Юрин ніч не спав,
Бо будинок пильнував.
Тепер трохи задрімав.
Юра хоче розбудити,
Чи потрібно так робити? (Ні)

·        Юра камінь піднімає,
На корівку він кидає.
А ми не любим забіяк. « Ні» чи « Так»? (Так)

·        На лузі конячка  походжає,
Юра її давно знає.
Виліз на спину, взяв рюкзак.
Правильно вдіяв?  «Ні» чи то « Так»? ( Ні)

·        Юра в хлів помандрував,
Баранець там проживав.
Став за роги його брати
Хоче з ним він погуляти.
Кажем Юрі: « Ти чудак!»
Буде лихо! « Ні» чи « Так»? (Так)

12)      Оцінювання.( Врахувати самооцінку учнів)
13)       « Кошик поганих звичок»
Є діти, хто має погані звички і не дотримується правил безпечного поводження з тваринами. Сьогодні я допоможу вам позбутися їх.
На клейких папірцях поставте (+), якщо ви це робите:
·        Сплю з котом.
·        Замотую кота,як ляльку.
·        Цілую собачку.
·        Даю доїдати тваринам з своєї тарілки.
·        Гладжу собачок, які бігають по подвірю нашої школи.
·        Тягну кота за хвоста.
·        Інші погані звички.
Прошу вкинути папірці до «Кошика поганих звичок», нехай техпрацівниці спалять їх разом з сміттям.

14)      Запис  домашнього завдання. Опрацювати статтю « Не дикі, але небезпечні» , сторінка 102 – 104.
ІІІ. Підсумок уроку
-         Діти, чи справдились ваші очікування?
-         Ми багато говорили,
А чи все ви зрозуміли?
Якщо все – то тихенько вставайте
Та ідіть відпочивайте.


                                       Конспект уроку
                       з природознавства у 4 класі на тему: 
                 "Як зображують поверхню землі на глобусі і карті"

Tема: Як зображують поверхню землі на глобусі і карті.
Мета: Вчити дітей розуміти зображення на глобусі і на карті. Розвивати вміння користуватися масштабом. Познайомити з паралелями і меридіанами. Виховувати інтерес до знань про Всесвіт .
Обладнання: Глобус. Фізична карта світу. Заготовки  для створення моделі Землі з паралелями і меридіанами.
Хід уроку
I.                   Організація класу до уроку
Продзвенів дзвінок.
Школа сіла на урок.
Природознавство зараз у нас
І у мене запитання до вас.
     ІІ. Актуалізація опорних знань
-         1) Діти, я хочу у вас запитати:
Чи любите ви мандрувати?
-         А що в дорогу треба брати,
Щоби десь не заблукати?
-         А сторони горизонту треба знати,
Щоб на аркуші паперу їх визначати?
-         А умовні позначення плану місцевості треба пам’ятати,
Щоб побачене зафіксувати? ( Діти дають відповіді)
-         А тепер я хочу перевірити і знати,
Як ви можете листа зашифрувати?
Робота я думаю буде проста,
Це  наша Катя з Донецька прислала листа.
Прошу лист прочитати і умовні позначення вписати.

2)   Самостійна робота.
Добрий день, однокласники! Хочу повідомити , що ми з Донецька переїхали до бабусі у село …………… Наша вулиця закінчується мішаним лісом…………….. Там дуже гарно. Є річка з містком ……………, що бере початок з озера ………..  Від неї стежка  ……      веде до плодового саду…………. На канікулах я приїду до Бобринця і завітаю до вас.
До зустрічі .    Катя.

IIІ.  Робота по  темі уроку
-         Діти, а я можу по світу мандрувати ,
Не виходячи з кімнати…
Не сідаю у автобус,
А беру у руки…(глобус)

1.Оголошення теми
2. Бесіда
 - Що ми говорили про глобус, коли вивчали тему « Глобус – модель Землі»?
 - Що таке глобус?
 - Які полюси має Земля?
 - Яка півкуля називається північною?
 - Яка південною?
 - Що називається екватором?

3. Розповідь вчителя. (Розгляд глобуса)
На глобусі Земля зменшена в десятки мільйонів разів. Ми бачимо різну кольорову гаму. Які кольори ви помітили? Що вони означають? На глобусі є лінії , про які ми не говорили. Це паралелі і меридіани. Меридіани з’єднують Південний і Північний полюс. Вони проведені згори до низу.  Паралелі – лінії, проведені зліва направо. Це уявні лінії…

4. Практична робота
(Створення  моделі Землі з меридіанами і паралелями.)
5. Фізхвилинка
6. Презентація  «Земля на географічній карті»
7. Робота з підручником ( стор.92 – 94)
8. Вправа «Система позначок»
      9. Оцінювання
ІY. Підсумок уроку
-         Що таке меридіани?
-         Що таке паралелі?
-         Які бувають карти?
-         Що таке легенда карти?

 Діти, прошу всі тепер вставайте,
        Та ідіть відпочивайте. 


Конспект уроку 
з читання у 1 класі на тему: 
"Закріплення звукового значення букви «ПЕ». 
Опрацювання тексту «Веселі пісні»

Тема: Закріплення звукового значення букви «ПЕ». Опрацювання тексту «Веселі пісні»
Мета: Закріплювати вміння читати склади, слова, речення з буквою Пп. Розвивати звуковий слух, творчу уяву,  образне мислення. Виховувати естетичні смаки.
Обладнання: Планшети. Набір сладів, слів з буквою «П» . Шумові коробочки.  Складові дощечки. Люстерка.
                                                        Хід уроку
I.                  Організація класу до уроку
Які чудові очі я бачу навкруги.
А спинки? Як картинки – рівненькі і прямі.
Дівчатка і хлопятка, які ви молодці,
Малесенька розминочка у нас на язиці.

-         Яку букву ми вчили на минулому уроці?
-         Давайте повторимо скоромовку з буквою П.

II.               Мовленнєва розминка
1.     Скоромовка
Пугач хвалиться пінгвіну:
-         Півень дав мені пірїну.
Причеплю, причепурюся.
Потім Паві покажуся.

-         Діти,  світ – велика школа, все звучить навколо!
Так чи не так?
-         А що ви знаєте про звуки?( Вимовні,невимовні, голосні, приголосні)
-         Що утворюють звуки? (Склади, слова)
-         А тварини можуть говорити?
-         Давайте  послухаємо і подивимось ,як розмовляють тварини.
-         Вам завдання -  сказати,хто з тваринок вміє добре вимовляти нашу виучувану букву?
2.     Перегляд  відео «Як розмовляють тварини».
-         Хто вимовляє склад з буквою П? ( Мишка, курчатка)
ІІІ. Робота по темі уроку.
1.     Оголошення теми.
-         Сьогодні ми будемо продовжувати працювати над вивченням букви П.
2.     Перевірка читання сторінки Букваря з буквою П.
-         В наш клас зазирнуло яскраве сонечко і хоче перевірити, як ви вмієте читати  ( Перевірка читання складів, слів речень з буквою П)
    3.Фізхвилинка.  Пограємось з сонечком.
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати
Сонечко розвеселяти.
Тепер сядем  всі  тихенько
 Почитаємо гарненько

4.Читання складів  на сонячних промінчиках(співи, співав, співала;
                                             пісні. Павлик,піаніно;Пилип, скрипка, сопілка)
      5. Робота в парах. Утворення слів  на складових дощечках.
( По – лі – на,
Па – ву -  ки,
Си – па – ли,
По – ми – ла
4. Робота з підручником. ( Читання слів за Букварем ст.58)

5.Опрацювання тексту « Веселі пісні»
а)  Передбачення за малюнком.
 - Подивіться на малюнок Букваря і скажіть , про що нам буде розповідати текст?
   б) Робота за малюнком Букваря
 - Що роблять діти?
 - Які музичні інструменти ви знаєте?
 - Хто грає на піаніно?

    в) Читання вчителем.
 - Як звати вчительку?

   г) Читання учнями.

          4. Колективна гра «Музиканти»

 - Зараз кожен з вас буде музикант.
 - Діти, перед вами коробочки. Це наші музичні інструменти. В них заховалися звуки. Послухайте і порівняйте чи однаково вони звучать? В одній коробочці вивчені нами голосні, а в іншій приголосні.
 - Назвіть голосні . Подивіться в люстерко  на їх вимову.
 - Назвіть приголосні і погляньте в люстерко.
 - А тепер виконаємо дитячу пісеньку і пограємо на наших інструментах. ( Діти виконують пісню « Два  півники горох молотили»)

ІY. Підсумок уроку
-         Ви старанно всі трудились,
А тому вже потомились.
То ж з – за парт усі вставайте,
Та ідіть відпочивайте.



                                            2 КЛАС 

Урок української мови

Тема: Об’єдную слова в групи за певною ознакою. Складання речень.

Мета: ознайомити учнів з поняттями «тематична група слів»; учити розподіляти слова на тематичні групи; розвивати вміння розподіляти ряд слівна групи за смисловою ознакою, доповнювати кожну групу 2–3 словами;удосконалювати навички каліграфічного письма; виховувати уважність.

Обладнання:  мультимедійний комплект

Хід уроку

1.     Організація класу до уроку

-         Мию руки я водою,

Мию й без води.

Нехай будуть мої руки чистими завжди. ( Протирання рук вологими серветками)

2.     Перевірка готовності до уроку

Підручник, зошит, ручка Є ( Є)

Лего « 6 цеглинок маєм?

Добре, значить ми урок починаєм.

3.     Робота з цеглинками Лего

-         Покажіть мені, яку групу цеглинок ми беремо на урок української мови? ( Червону, жовту, зелену.)

-         Що вони означають?

-         Відтворіть речення цеглинками

Розпочався  урок. (З, Ч.)

Діти пишуть.(Ч. З.)

4.     Щоденні – 5. Запис числа. Оголошення теми. : Об’єдную слова в групи за певною ознакою. Складання речень.

5.     Словниковий диктант з логічним навантаженням

Білки, ведмеді, їжаки.

Зайці, лисиці, хомяки.

Спробуй слово підібрати, щоб усіх їх обєднати. ( Тварини)

 Спориш, кульбаба і щириця,

Кропива, осот, пшениця.

Спробуй слово підібрати, щоб усіх їх об’єднати. (Рослини)

Сови, ластівки,  шпаки,

Соловейки та граки.

Спробуй слово підібрати, щоб усіх їх обєднати. (Птахи)

 Помідори, огірки, баклажани, кабачки.

Спробуй слово підібрати, щоб усіх їх обєднати. (Овочі)

 Груші, сливи, апельсини,

   Яблука та мандарини.

   Спробуй слово підібрати, щоб усіх їх обєднати. (Фрукти)

 Запис в зошитах та на дошці: Тварини, рослини, птахи, овочі, фрукти.

 

6   Гра « Голосую цеглинками». Ч – правильно, З – не правильно

Це робота зі словом

1). У слові тварини – 3 склади  ( З)

 - Склади визначають по приголосних (Ч)

 - У слові рослини 2 склади   (Ч)

 - Я переношу слово овочі так – о –вочі (Ч)

 

7.     Фізхвилинка  « Кладу, передаю, плескаю»

-         До якої групи слів відносимо?

8.     Загадки – добавлянки

1)    Помаранчева і гарна,

У землі сиджу не марно.

Соковита, солоденька,

Вже я стала немаленька.

Собою пригощу дитину.

Хай корисну зїсть ( Морквину)

2)На городі виріс дужий.

Круглий, жовтий і байдужий.

Хто цей гордий карапуз?

Здогадалися? ( Гарбуз)

3)Чи то жовта, чи то синя.

Соковита господиня.

Чи то сонце, чи то злива

Пригостить нас влітку  (Слива)

4)що за фрукт поспів в садочку?

Пригостить синочка й дочку.

Прилетів до нього рій ос - 

Це мякий солодкий  ( Абрикос)

Складання речень з словами відгадками.

9.     Робота за підручником.

Вправа 4 ( усно)

Вправа5 (письмово)

      10. Формувальне оцінювання. 

11. Домашнє завдання: Вправа 10

                

                                  Урок образотворчого мистецтва

 

 Тема: Мистецькі подорожі.

Мета: Ознайомити учнів із основними формами збереження культурної спадщини (бібліотеки, музеї, галереї), дати інформацію про відомі музеї, вчити аналізувати, використовуючи мистецьку термінологію, вести мистецький діалог.

розвивати естетичний смак, ерудицію, творчу уяву;

Виховувати любов до мистецтва, шанобливе ставлення до надбань духовної культури людства.

Хід уроку

1.     Вітання друга

- Привіт, друг!

- Ти вже тут?

- Де бував?

- Я чекав.

- Ти прийшов?

- Добре.( відтворення рухів)

 

 2. Робота з Лего « Шість цеглинок»

 - Добре, що знову зібралася на урок образотворчого мистецтва  наша дружна класна сімейка. Складемо пірамідку . Асоціація кольорів.

 

Хай в небі світить сонечко,

Травичка хай росте.

Пливе хмаринка в небі

І річка хай тече.

Любовю всіх зігріємо – у дружбі краще жить.

До вершин крокуємо, хай нам щастить!

 

3.     Оголошення теми

  - Хочеться взяти фарби, пензлика і почати малювати?

Але – ні. Тема уроку – не малювати, а подорожувати. Вона має назву    «Мистецькі подорожі». Ми здійснемо віртуальну мандрівку до старовинного міста Львова і побуваємо в історичному музеї.

 

4.     Стіна слів

Музей, експонат, виставка, галерея, вернісаж,екскурсовод   (пояснення значень слів)

 

5.     Показ відео про Львівський історичний музей

- Зверніть увагу на архітектурні споруди, зали, експонати…

Отже:

Очки – дивляться.

Вушка – слухають.

Ротик  - мовчить.

 

6.     Слово вчителя

 – Які почуття , викликав у вас перегляд ? ( захоплення)

 

 - Діти, уявіть,що нам в цьому музеї дали місце, щоб ми оформили виставку із своїх власних малюнків. Ви, на минулому уроці, малювали малюнки на тему «Осінь».Щоб малюнок був схожий на картину, його треба оформити в рамочку. Ми їх виготовили власноруч.  А тепер давайте разом оформимо виставку.

 

7. Оформлення виставки.

 

8. Вироблення правил поводження в музеї

 

 - Чи повинні існувати правила поводження в музеї? Які на вашу думку?

 

9. Рольова гра « Ми в музеї»

 - Я – екскурсовод. Зручно розмістіться і уважно мене послухайте. Я розкажу вам  одну притчу. Притча – це такий твір повчального характеру. Послухайте і скажіть, чому притча нас вчить?

 

                   Притча „Дві крапельки олії”

Один купець відправив свого сина до найбільшого мудреця світу, щоб довідатися від нього Секрет Щастя. Сорок днів блукав хлопчина пустелею і нарешті вийшов до прекрасного замку, що височів на вершечку гори. Там жив Мудрець.

Він думав, що побачить там святого старця, але натомість, увійшовши до замку, наш герой мов потрапив у вируючий вулик: метушилися купці, по кутках велися розмови, грав невеликий оркестр, а стіл був заставлений розкішними наїдками. Мудрець постійно з кимось говорив, і минуло зо дві години, поки прийшла черга хлопця.

Мудрець уважно вислухав, за чим той прибув, але сказав, що зараз немає часу тлумачити йому Секрет Щастя. Хай він піде оглянути палац і вернеться через дві години.

- Зроби лише послугу, - попросив Мудрець, простягаючи хлопцеві ложечку з двома крапельками олії. – Носи це із собою і гляди не розлий.

Хлопчина подався навмання численними залами палацу, не зводячи з ложечки очей, а через дві години прийшов назад.

- Ну що, - запитав Мудрець, - ти бачив перські гобелени в моїй їдальні? А сад, який десять років вирощував мій садівник? А розкішні пергаменти в моїй бібліотеці?

Розгублений юнак зізнався, що не бачив, - він дбав тільки про те, щоб не розлити олію, довірену йому Мудрецем.

- Ще раз піди й оглянь дива мого світу, - звелів Мудрець. – Не можна вірити людині, не знаючи дому, в якому вона живе.

Втішений юнак схопив ложечку й знову подався блукати палацом, не пропускаючи цього разу жодного мистецького твору. Він побачив сад, навколишні гори, красу квітів і те, з яким смаком усе підібране в замку, а повернувшись, детально про все розповів.

- А де та олія, яку я тобі довірив? – запитав Мудрець.

Глянувши на ложечку, юнак побачив, що олії там не лишилося.

- Ну що ж, дам я тобі одну пораду, - прорік наймудріший з мудреців. – Секрет Щастя полягає в тому, щоб побачити всі дива світу, не забувши про дві крапельки олії.

 

10. Перегляд картин місцевого художника Володимира Литвака

 

 - Діти, сьогодні, говорячи про музей, виставку картин, я не можу не показати картини нашого жителя міста В.Литвака. Зробивши висновок з притчі , уважно передивіться з якою любов’ю написані картини.

 

11. Практична робота. Малювання квітки нетрадиційною технікою – пластиковою виделкою.

 

12. Самооцінка дітей за Смайликом – семицвіткою.


                                    

                                                                                                                

                                                   Урок фізичної культури

Дата

Зміст

Дозування

Організаційно – методичні вправи

11.11.2020

Підготовча частина

1. Шикування в одну шеренгу

Урок фізкультури в спортзалі – не диво. Хочу, щоб пройшов він корисно, красиво. Послухайте й скажіть чи я права, що здоровя – усьому голова.

 

2. Налаштування на урок

Подивіться всі на мене.

Я бачу зосереджені очки. А чи підрівняні носочки? А чи зручно вам стояти? Бачу. Урок можна розпочати.

3.Перевірка зовнішнього вигляду, взуття

 

4.Хвилинка уяви» Театр здоров’я». Самодіагностика

 

5. Вимірювання частоти серцевих скорочень.

 

6.Інструктаж з безпеки життєдіяльності. Наголосити: тримати інтервал. Не штовхатись. Не переганяти.  Слухати уважно вчителя. Все виконувати тільки з дозволу.

 

Організуючі вправи: повороти, ходьба на носках,

на п’ятках, ходьба з імітацією рухів звірів і птахів

біг, біг з перескоком, біг з підскоком.

Комплекс загальнорозвивальних вправ

Руханка « Метелики»

13 хвилин

В колону по одному

Дистанція

Спостереження за виконанням вправ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Одержати зворотну інформацію.

 

 

Звернути увагу на учнів з підвищеними результати скорочень

 

.

 

 

 

 

 

 

 

Фронтально – потоковий метод організації діяльності

 

Основна частина

Стаємо в коло.

Робимо круг.

Робимо трикутник.

 

Загадка

В нас зявився новий друг! Виглядає наче круг. Будем бити – ти пробач,  наш веселий гарний ( Мяч)

Завдання уроку

Організовуючі та загальнорозвивальні вправи. Різновиди ходьби, бігу. Передавання і ловіння м’яча двома руками від грудей . Рухлива гра  «Гонка м’ячів »

Виконання завдань уроку – взяти м’ячі, розібратись парами,  передача і ловіння від грудей та ловіння від підлоги.

Вправи з м’ячем. Гра « Гонка м’ячів»

25хв

Груповий метод організації діяльності.

Пояснення

Показ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фронтальний метод

 

 

Заключна частина

Шикування.

Вправи на відновлення дихання.

Підведення підсумку уроку

2 хв.

Організований прихід до класу


                                 
Урок "Я досліджую світ"

Тема: Знаю, навіщо правила  для учнів.

Мета: Уточнити розуміння учнями поняття правила  поведінки. Вчити  виконувати ці правила.Виховувати звичку приходити на заняття своєчасно,  першими вітатися зi старшими, з ровесниками. Вести себе чемно в коридорі, класі, на подвір’ї школи.

                                                          Хід уроку

1.Організація класу до уроку

Продзвенів дзвінок. А чи готові , діти, розпочати урок?

Підручник є ? Лего « 6 цеглинок» маєм?

Молодці, тоді урок вчасно починаєм.

2. Ранкове коло

 - Станьте в коло спочатку дівчатка, а потім, між ними,хлопчики.

У нас утворилось велике коло друзів.

 - Діти, доброго ранку!

Доброго дня!

Хай плещуть долоньки.

Хай тупають ніжки.

Працюють голівки

Та сяють усмішки.

Доброго ранку ! Доброго дня!  Бажаєте ви і бажаю вам я!

3. Загадка

 - Діти, я хочу вам загадати загадку.

 Настав новий  день-деньочок,
В небі котиться клубочок.
В нього нитки не прості,
Сяють, наче золоті!  ( Сонце)

 - З яким кольором асоціюється сонечко?

 - А з якою геометричною фігурою?

 - Всі разом пройдемось по колу з такими словами:

Колом сонечко іде,

За собою день веде.

Ми йдемо у дружнім колі,

Станем сонечками в школі.

4. Вітання дітей

 - Передаючи сонечко сусіду справа,  привітайте його та скажіть йому побажання.

( Привіт, Соломійко. Бажаю успіху і т. д.)

 - Дякую. Одержався гарний віночок побажань.

5. Вправа « Мій настрій»

 - Діти, я пропоную прислухатись до своїх почуттів і показати свій настрій.  Можливо і зберегти його на цілий день.

( Діти йдуть до своїх парт, беруть прищіпки і чепляють на квітки. Знову стають у коло.)

 - Хто добрий настрій має – хай зараз пострибає.

 - А хто чомусь сумує – хай зараз покрокує.

 - Всі радісні – всміхніться.

 - Всі ввічливі вклоніться.

 - Гаразд. Продовжим працювати, друг друга поважати.

6. Робота по стенду « Щоденні новини»

1). Назвати число, місяць, пору року, день та погоду.

2). Ранкові враження. Обмін інформацією про сьогоднішній ранок, використовуючи кліше:

Уранці мене здивувало…

Сьогодні я помітив…

Дорогою до школи я почув, побачив чи відчув…

Я звернув увагу на…

Мене засмутило…

3) Ознайомлення з темою тижня, дня.

ІІ. Робота по темі

1)    Бесіда з учнями. Уточнююче запитання – чи говорили про правила поведінки в 2 класі?

2)    Чому нам пропонують цю тему?

3)    Бесіда з учнями

 - Яких правил поведінки ви дотримуєтесь?

 - Про які правила ми домовлялись в класі?( бути чемними, не ображати, не битися, розуміти з погляду)

2. Читання вірша Світлани Гарбуз

1) Передбачення за малюнком

2) Постановка запитання перед читанням – Що сталося з вовком7

3) Читання вчителем

4) Читання учнями

5) Висновок

3. Робота в групах

(Встановити відповідність запису та малюнків) Нагадати правила роботи в групах. Правило піднятої руки.

4.Відео гра « Так чи ні» ( Використати сигнальні картки) 

ІІІ. Підведення  підсумку уроку.

Утворення піраміди успіху з цеглинок « Лего»

               

  Урок математики

                                           Математика    

Тема: Попереднє і наступне число. Додавання і віднімання одиниці. Порівняння     Розв’язування задач. Робота з геометричним матеріалом.

Мета: Вчити розрізняти попереднє і наступне число. Вдосконалювати вміння додавати і віднімати одиницю. Розкрити поняття кут, вершина, сторона трикутника. Виховувати акуратність. Розвивати навички обчислення.

                                                      Хід уроку

1.     Організація класу до уроку

Продзвенів дзвінок. Починаємо урок.

Привітаємо друга, що поруч.

-         Привіт, друг!

-          Ти вже тут?

-         Де бував?

-         Я чекав.

-         Ти прийшов?

-         Добре.

2.     Перевірка готовності до уроку

-         Підручник є?

-         Зошит є?

-         Лего є?

-         Планшет є ?

-         Ручку маєм?

-         Молодці, тоді урок вчасно починаєм.

3.     Оголошення теми уроку

-         Роботи на урок багато , а щоб все встигнути зробити у мене до вас прохання:

Міркувати швидко.

Відповідати правильно.

Обчислювати точно.

Писати гарно.

І не забуваємо про наші « Щоденні 3» ( виставляю на дошці)

4.     Матаматика для себе. Проведемо обчислення, використовуючи цеглинки лего.

( Використовую презентацію до уроку)

-         Яке ви бачите двоцифрове число? ( Зелена цеглинка)

-         Скільки додати, щоб було 20? ( Зелена)

-         Яке число передує 17? ( Оранжева)

-         18 – це?( Голуба)

-         Задача ( Зелена)

-         Складаємо башту від найменшого до найбільшого ( Послідовність кольорів веселки)

5. Робота по темі за слайдами

1)    Слайд 4. Спостереження. Пояснення.

2)    Письмо для друга. Слайд №6

3)    Слайд №7. Перевірка.

4)    Робота в парах . № 253

6.     Рухлива гра в групах « Кладу. Віддаю. Плескаю»

-         Яку геометричну фігуру ми окреслюємо?

-         Докажіть, шо це трикутник?

-         Візьміть планшет і утворіть трикутник

 

7.     Розвязування задачі №250 ( колективно)

 

8.     Обчислення прикладів  за слайдами № 21, 22

9.     Підсумок уроку

-         Чому вчив нас урок?

-         Де ми можемо використати ці знання

 

10. Формувальне оцінювання

Вкинути в мішечок відповідну цеглинку до слів легко, середньо, важко було на уроці при роботі. Будуємо вежу. Визначаємо який колір цеглинки перемагає.

 

11. Домашнє завдання: №260, №261.

 

 

 



Немає коментарів:

Дописати коментар